UYAK – TİHK İLE İSTİŞARE TOPLANTISI YAPTI

  • 01 Şubat 2016
  • 1.173 kez görüntülendi.
UYAK – TİHK İLE İSTİŞARE TOPLANTISI YAPTI

UYAK – TİHK İLE İSTİŞARE TOPLANTISI YAPTI

            Ulusal Yaşlılık Konseyi ve Dinar Belediye Başkanı Saffet ACAR UYAK üyelerinden oluşan bir grup ile Ankara’da bulunan Türkiye İnsan Hakları Kurumuna istişare toplantısı yapmak için gitti.

Türkiye İnsan Hakları Kurumunun ev sahipliği yaptığı toplantıya Ulusal Yaşlılık Konseyi ve Dinar Belediye Başkanı Saffet ACAR’ın yanı sıra Türkiye İnsan Hakları Kurumu Başkanı Dr. Hikmet TÜLEN, Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. İsmail TUFAN, Gazi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim üyesi Doç. Dr. Ayşe CANATAN, Türkiye İnsan Hakları Kurumunda görevli uzm.yrd. Mehmet Alp DÖNMEZ, Ezgi KAŞKAVAL ile Gerontolog Faruk Yaşar GÜRDAL ve Sıla AYAN katıldı.

Yaklaşık bir buçuk saat süren toplantıda ana gündem maddesi 15 Haziran Yaşlılara şiddet, ihmal ve suiistimal Farkındalık günü kapsamında gerçekleştirilmesi planlanan Sarı Fiyonk Kampanyası konuşuldu. Prof. Tufan yaşlıların bazen kasten bazen ise fark edilmeden suiistimale uğradığını ve bunun toplumumuzda bilinmediğini anlatan konuşmasında Dünyada 15 Haziran Yaşlılara şiddet, ihmal ve suiistimal Farkındalık günü olarak bilinmektedir bu günün kabul edilmesinde Birleşmiş Milletlere bildiri sunan INPEA adlı oluşum toplumda sadece kadınlara, çocuklara yada gençlere şiddetin olmadığını yaşlılara da  aile içinde, kurumsal ve kamusal alanlarda şiddetin var olduğunu belirten konuşmasına şunları aktardı. “Ülkemizde de bu gibi durumlar olası biz UYAK olarak Türkiye’de İnsan Haklarında Söz sahibi Türkiye İnsan Hakları Kurumu (TİHK) ile birlikte bu günde ortak bir çalışma ile farkındalık oluşturmak için birleşebiliriz” dedi.

TİHK başkanı Dr. Tülen ise UYAK gibi bir kuruluş olduğu için ülkemizdeki yaşlıları şanslı buluyorum özellikle bakım evlerindeki mahremiyetin korunması gibi konuların uluslararası kriterler ile korunmaya alınması yeniden kurulacak olan kurumları için önemli olduğunu aktarırken konuşmasına şöyle devam etti “İsviçre’de işkence karşıtı bir dernek mevcut bu konuda söz sahibi bir dernek umarım UYAK’ta ileride böyle bir başvuru merkezi haline gelecektir. Bizim gibi kurumlar akademisyenler ve sivil toplum kuruluşları ile yakından çalışması gerekiyor yeni tasarlanan yasamızda farklı kuruluşlar ile çok rahat bir şekilde çalışma ortamının oluşturulabileceği söz konusu bizde UYAK ile işbirliği içerisinde çalışarak istişare toplantıları, bakım evleri ziyaretleri yapılabiliriz ayrıca kadın hakları ile birlikte yaşlılığın kadınsallaşması konusunda bir çalışmamız henüz olmadı ancak bundan sonra bu konuda da ortak çalışmalar yapabiliriz” dedi.

Ulusal Yaşlılık Konseyi ve Dinar Belediye Başkanı Saffet ACAR ise İnsan Hakları kavramının önemini vurgulayan konuşmasında “ İnsan Hakkı herkesi ilgilendiren, ancak fazla  bir kişinin ilgilenmediği bir durum biz bugünden itibaren sizler ile ortak çalışmalar yapmak isteriz eğer ki sizler için yapabileceğimiz şeyler var ise; her zaman göreve hazırız. Bu tip kurumların çokça yaptırım gücü var insan haklarının korunması ve öğretilmesi konusunda bu kurumlara desteğin olması gerekir ve sizlerin öneminin topluma aktarılabilmesi gerekmektedir” dedi.

Toplantı her iki kurumunda devamlı istişare içinde olabileceğini anlatan konuşmalar ve teşekkürler ile biterken son olarak söz alan Prof. Tufan’ın Heigel’in sözlerini içeren “ Var olan şeylerin kendinin ispat etmesine gerek yoktur” TİHK bundan 10 yıl önce yoktu ama şimdi var o yüzden kendini ispat etmesine gerek yok bu bakımdan ülkemizde böyle bir kurumun olması dolayısıyla ülkemizde yaşayan vatandaşlarımız çok şanslı Türkiye’nin sizin gibi zaman zaman zülfikara dokunabilen bir kuruma sahip olması çok güzel sizlere teşekkür ederiz” dedi.  Ve toplantı sona erdi.

tihk-ankara-dinar (1) tihk-ankara-dinar (2) tihk-ankara-dinar (3) tihk-ankara-dinar (4)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.